Treasure Coast International film festival

Treasure Coast Theatre is proud to be a partner in this year's event

For the past decade, the Treasure Coast International Film Festival has been a much anticipated spectacular event that shines the spotlight on the sun-kissed Treasure Coast Film Industry. 


The Treasure Coast International Film Festival will showcase independent films in a variety of venues on the Treasure Coast, while exposing their neighbors and the world to culturally diverse films and providing plenty of networking opportunities during all our special events, seminars, parties and filmmaker's nightcaps. The films will also compete based on various categories, including a student film category. 


The arts can help unlock our imagination and enable us to see the world and the human condition differently. It inspires us and compels us to think. The Arts and Culture have been proven to impact future economic development in the Treasure Coast, while adding to the economic, artistic and cultural quality of life in our communities. Our mission has been to shine the spotlight on the sun-kissed Treasure Coast Film Industry. Dedicated to the promotion of independent and foreign films as an art form, TCIFF brings films of artistic and cultural importance to the community, while honoring the filmmakers and production teams that bring us these works of art. 


Treasure Coast International Film Festival, where the Filmmakers are the stars!


This year's event will be held primarily at Treasure Coast Theatre -- the only community theatre on the Treasure Coast!

image2

Film festival passes

Festival 3-Day Pass

Festival Day Pass - Saturday

Festival Day Pass - Friday

Includes Opening Night Film plus all screenings on Friday and Saturday

Festival Day Pass - Friday

Festival Day Pass - Saturday

Festival Day Pass - Friday

Good for all screenings 

during the day on Friday

Festival Day Pass - Saturday

Festival Day Pass - Saturday

Festival Day Pass - Saturday

Good for all screenings 

during the day on Saturday

Thurs & friday, march 19 & 20, 2020

Thursday at 7pm

Friday: 1:30pm - 3:30pm

Friday: 11am - 1pm

TEVYE'S DAUGHTERS


Starring legendary Russian actor, Evgeniy Knyazev.


Golden Globe Award Selection based on the story most recognized by American audiences as the musical, Fiddler on the Roof


Special Guest attending:

 TCIFF's Lifetime Achievement Award recipient and Mighty Morphin Power Rangers Legendary Producer, Ronnie Hadar.

Friday: 11am - 1pm

Friday: 1:30pm - 3:30pm

Friday: 11am - 1pm

  • JEREMY - nominated for Best Short Film and Best Director (Short Film)


  • ANNA - nominated for Best Short Film, Best Director (Short Film), Best Cinematography (Short Film), Best Editing (Short Film), Best Screenplay (Short Film)


  • MAHAAN HUTATMA - nominated for Best First Time Film Maker


  • LEFT HOOK- nominated for Best Animated Film

Friday: 1:30pm - 3:30pm

Friday: 1:30pm - 3:30pm

Friday: 1:30pm - 3:30pm

  • TRUTH LIES UPSTREAM - nominated for the Joel Sotolongo Micro Film Award


  • WITCHWOODS THE MOVIE- nominated for the Joel Sotolongo Micro Film Award


  • LONE WOLVES - nominated for Best Feature Film, Best Cinematography (Feature Film), Best Editing (Feature Film), Best Screenplay (Feature Film), Best First Time Film Maker

Friday: 4pm - 6pm

Friday: 8:30pm - 10:30pm

Friday: 1:30pm - 3:30pm

  • FROM THE ASHES - nominated for Student Award Competition 


  • MOTHERLAND - nominated for the Best Documentary


  • YOU NAME IT- nominated for Best Documentary

Friday: 6:30pm - 8:30pm

Friday: 8:30pm - 10:30pm

Friday: 8:30pm - 10:30pm

  • A BULLET AWAY - nominated for the Student Award Competition


  • CRINGE - nominated for Best Short Film, Best Editing (Short Film), Best Screenplay (Short Film)


  • THE MUSICIAN - nominated for Best Short Film


  • MINUS TWO - nominated for the Joel Sotolongo Micro Film Award and the Florida Film Gem Award


  • TAKING HOLLYWOOD BY STORM - nominated for Best Documentary

Friday: 8:30pm - 10:30pm

Friday: 8:30pm - 10:30pm

Friday: 8:30pm - 10:30pm

  • THUMB RUNNER


  • SEEING VOICES


  • I AM GREG HILL

SATURDAY, MARCH 21, 2020

11:30am - 1:30pm

11:30am - 1:30pm

11:30am - 1:30pm

  • NEW PRODUCTS IN THE NEWS - nominated for the Florida Film Gem Award


  • CAMERON - nominated for the Student Award Competition


  • SHINIGAMI - nominated for the Student Award Competition


  • DRIVE - nominated for the Student Award Competition


  • THE DENTAL PLAN- nominated for the Joel Sotolongo Micro-Film Award

1:30pm - 3:30pm

11:30am - 1:30pm

11:30am - 1:30pm

  • AKA - nominated for First Time Film Maker Award and Florida Gem Award


  • UNCIVIL SERVANTS - nominated for the Florida Gem Award


  • BITTERS - nominated for the Student Award Competition


  • FLASHPOINT - nominated for the Brenda Cooper Social Awareness Film Award


  • RESEMBLANCE - Best Short Film, Best Director (Short Film), Best Cinematography (Short Film), Best Editing (Short Film), Best Screenplay (Short Film)


  • INDEPENDENCE DAY AT THE MUSEUM -Best Short Film, Best Director (Short Film), Best Cinematography (Short Film), Best Editing (Short Film), Best Screenplay (Short Film)

4pm - 6pm

11:30am - 1:30pm

6:15pm - 8:15pm

  • ANNE - nominated for Best Music Video


  • RAT - nominated for the Brenda Cooper Social Awareness Film Award


  • ICE - nominated for Best Music Video


  • BELOW DARK WOOD - nominated for the Student Award Competition


  • THE TENT - nominated for Best Feature Film, Best Director (Feature Film), Best Screenplay (Feature Film), the Brenda Cooper Social Awareness Film Award

6:15pm - 8:15pm

8:30pm - 10:30pm

6:15pm - 8:15pm

  • NO ME OLVIDES (DON'T FORGET ME) - nominated for the Student Award Competition


  • MY FATHER'S FABULOUS FUNERAL - nominated for the the Florida Film Gem Award


  • OUR SCRIPTED LIFE "A BULLET AWAY - nominated for Best Feature Film,  Best Director (Feature Film), Best Screenplay (Feature Film), First Time Film Maker Award


8:30pm - 10:30pm

8:30pm - 10:30pm

8:30pm - 10:30pm

CHERRY BLOSSOMS & DEMONS


 nominated for:

 Best Feature Film

Best Director (Feature Film)

 Best Cinematography (Feature Film)

Best Editing (Feature Film)

Best Screenplay (Feature Film)